Akarana Bridge
          Club

New Zealand Women's International Teams


Some women have been known to change their name!
Jocelyn Kinsella J R Hutchinson
Lorraine Boyd
L Rotherham
Sue Weal
S Wood
Paula McLeish P Bryant
Jane Skipper
J Evitt
Eileen Taylor
H O Taylor
Kathy Yule
K Willcox

Year






NPC
Place
Venue
1968 H O Taylor Z Morris V Bell HS Wilkinson J R Hutchinson A R Hollis L Schneideman 1st Australian National Championships Sydney
1969 H O Taylor Z Morris Dr O Lenart W J Hutchinson J R Hutchinson A R Hollis Sir Joseph Ward Won 132-73 Australia V NZ
1970 H O Taylor Z Morris H K Palmer W J Hutchinson J R Hutchinson A R Hollis Sir Joseph Ward Won Australia: Brisbane Sydney Melbourne
1971 H O Taylor Z Morris V Bell P J Oakley J R Hutchinson A R Hollis Dr W J Hutchison Won 2 tests Australia V NZ in NZ
1972 H O Taylor Z Morris J Kinsella H Thomson L Eckersley H J Hopkins H Pickering 3rd FEBF: Singapore
1973 H O Taylor Z Morris V Bell J Mather L Eckersley H J Hopkins B C Bell 5th Bermuda Bowl Qualifying Match: Sydney; & FEBF: Hongkong
1976 H O Taylor Z Morris V Bell J Mather M Hill F Ewington

Australian National Congress: Adelaide
1976 H O Taylor Z Morris V Bell J Mather M Hill F Ewington
1st FEBF: Auckland
1977 J Cormack E Taylor R Cunningham S Secker J Kinsella Dr O Lenart

FEBF: Manila
1978 J Cormack E Taylor R Cunningham S Secker V Bell N Mather J R Wignall Lost 279-197 Australia V NZ: Ladies Teams; Christchurch
1978 J Cormack J Evitt S Hobbs L Rotherham H Goldstone D Gravis P Hobbs 2nd FEBF: Delhi India
1979 J Cormack L Rotherham N Mather V Bell H Goldstone D Gravis A J Thomson 8th FEBF: Tokyo Japan
1980 J Kinsella S Secker J Evitt K Boardman J Cormack L Boyd J R Wignall 14th WBF Olympiad: Netherlands
1981 J Evitt K Boardman J Kinsella A Herries J Kerr A Schwartz C Rowland Lost 256-280 Australia V NZ Womens Teams: Hobart
1981 J Kinsella S Secker J Evitt K Boardman J Cormack R Cunningham F P S Lu 1st FEBF: Taiwan
1982 K Boardman J Cormack M Hill F Ewington J Kerr A Schwartz J R Wignall 4th FEBF: Bangkok
1983 K Boardman J Cormack M Hill F Ewington J Kerr A Schwartz J R Wignall Lost 259-206 Australian teams in NZ
1983 K Boardman J Cormack J Kerr J Evitt Z Morris L Bishop S Abrahams 1st FEBF: Hongkong
1984 K Boardman J Cormack J Kerr J Evitt L Boyd H Thomson S Abrahams 20th of 23 Olympiad: Seattle
1985 D Brophy F Sheehy T McVeigh J Wilkinson P Bryant E Blackham D J Evitt. Lost 402-201 Australia V NZ
1985 J Cormack S Wood L Boyd V Cornell P Bryant E Blackham D J Evitt 6th of 10 FEBF:Sydney
1986 J Cormack J Skipper P Bryant E Blackham D Randle V Russell J Wignall 7th of 10 FEBF: Penang
1987 J Cormack J Skipper P Bryant E Blackham S Thorpe K Willcox M Mayer Lost Australia V NZ:
1988 J Cormack P Bryant V Cornell E Blackham A Scwartz F Sheehy M Sykes Group B 8th Olympiad: Venice
1989 J Alabaster R Don S Newton E Barrack T McVeigh J Wilkinson K G Wooles 8th Venice Trophy: Perth
1990 J Cormack K Yule V Cornell P Bryant L Boyd E Blackham A Braithwaite 4th FEBF: Singapore
1991 J Cormack L Boyd V Cornell K Cumpstone S Weal L Stachurski M Sykes 4th= FEBF: Guangzhou China
1992 J Alabaster J Cormack V Cornell L Boyd K Yule K Cumpstone M Sykes 9th of 17 Olympiad: Salsomaggiore: Italy
1993 J Alabaster J Cormack A Schwartz F Sheehy S Newton J Wilkinson C Richter 4th FEBF: Singapore
1993 J Alabaster J Cormack R Don J Skipper S Newton J Wilkinson M Sykes
Venice Trophy: Santiago Chile
1994 J Alabaster J Cormack L Boyd V Cornell S Newton J Wilkinson J Westoby 3rd of 10 FEBF: Wellington
1995 J Alabaster J Cormack L Boyd P Bryant S Newton J Wilkinson R Solomon 4th of 10 FEBF: Perth
1996 J Alabaster J Cormack L Boyd V Cornell S Newton J Wilkinson A Turner
8th of 22 Olympiad - Rhodes Greece
1997 S Newton J Wilkinson S Weal J Pawson K Yule K Cumpstone S Blackstock 5th of 10 PABF - Hong Kong
1997
S Newton
J Wilkinson
S Weal
J Pawson
K Yule
K Cumpstone
S Blackstock
Won
Australia V NZ Playoff for Venice Cup
1997 S Newton J Wilkinson S Weal J Pawson K Yule K Cumpstone S Blackstock 12th of 18 Venice Cup - Tunisia
1998 S Newton J Wilkinson S Weal K Yule A Schwartz E Barrack S Blackstock 4th of 7 PABF - Kobe Japan
1999 S Newton J Wilkinson S Weal K Yule E Blackham V Cornell S Blackstock 5th of 9 PABF - Hangzhou China
2000 S Newton J Wilkinson S Weal K Yule E Blackham V Cornell S Blackstock 16th of 20 Venice Cup- Bermuda
2000
S Weal
K Yule
K Cumpstone
J Hay
E Blackham
V Cornell
S Newton

Olympiad - Mastricht
2001 S Newton J Wilkinson L Geursen J Abel S Russell J Simpson A Turner 4th of 11 PABF - Singapore
2002 S Newton J Wilkinson E Barrack K Cumpstone C Gibbons J Gibbons A Turner 3rd of 10 PABF - Thailand
2003 S Newton J Wilkinson V Cornell E Blackham C Gibbons J Gibbons K Cumpstone 5th of 9 PABF - Philippines
2003
S Newton J Wilkinson
V Cornell
E Blackham
S Weal
K Cumpstone R Solomon


2004 S Newton J Wilkinson S Weal AM Russell E Barrack
K Cumpstone
A Turner

Olympiad Istanbul
2005 K Yule R Don T Lloyd P McLeish C Richardson E Horsman J Alabaster

Venice Cup
2005 C Richardson E Horsman L Cartner G Palmer K Yule R Don R Solomon

PABF - Korea
2006
J Alabaster
J Cormack
E Barrack
K Cumpstone
C Gibbons
J Gibbons
A Turner

1st

PABF - ShangaiChina
2007
C Gibbons J Gibbons S Newton J Wilkinson E Blackham L Geursen
Steph Jacob
8th
PABF- Bandung Indonesia
2007
C Gibbons J Gibbons S Newton J Wilkinson J Alabaster J Cormack A Turner
14th Venice Cup -Shangai China
2008
C Gibbons J Gibbons E Horsman C Richardson S Newton J Wilkinson

World Mind Sport Games Beijing
2008
J Cormack T Lloyd K Boardman D Smith S Jacob

2nd of 18
PABF- Bisbane Australia
2008
C Gibbons J McLeod K Martelletti J Sheridan


7th of 18
PABF- Bisbane Australia
2009 Judy McLeod Lynne Geursen Jenna Gibbons Christine Gibbons Glenis Palmer Linda Cartner Kris Wooles 4th PABF - Macau
2009 Shirley Newton Jenny Wilkinson Jan Cormack Kathy Yule Elizabeth Blackham Rose Don Kris Wooles 14th of 22 Venice Cup - Sao Paulo
2010 Jenny Wilkinson Shirley Newton Glenis Palmer Linda Cartner Christine Gibbons Jenna Gibbons Kris Wooles 2nd of 3

PABF - Hamilton

2010 Steph Jacob Susan Humphries Christine Gibbons Jenna Gibbons       6th of 15 Ning Bo China
2011
Jan Alabaster
Jan Cormack
Christine Gibbons Jenna Gibbons Arleen Schwartz
Jo Simpson
Kris Wooles 5th
APBF Kuala Lumpur
2011
Kathy Yule
Jan Cormack Linda Cartner Glenis Palmer Shirley Newton Jenny Wilkinson Kris Wooles 15th of 22
Venice Cup Veldhoven
2012
Jenny Wilkinson
Shirley Newton
Linda Cartner
Glenis Palmer
Carol Richardson
Eileen Horsman
Kris Wooles 8th of 15
World Mind Sport- Lille

Note: 2008 and 2010 (China) Teams were Self-Funded